מיחזור משכנתה

מטרתו של מחזור משכנתא הוא לקחת את מבנה ותנאי המשכנתא הנוכחית ולהמיר אותה למשכנתא חדשה בתנאים חדשים תוך ניתוח הצרכים, היכולות הפיננסיות והתוכנית הכלכלית, זה הליך שמוביל לחסכון של עשרות למאות אלפי שקלים ומקצר את חיי המשכנתא, מוזיל בריביות ואף מקטין את ההחזר החודשי.

מתי נבצע מיחזור ובאילו תנאים?
יש שלוש סיבות עיקריות למיחזור משכנתא:

  • שינויים במשק – כאשר ישנן ירידות בריבית במשק חשוב לבדוק האם הריבית שאתם משלמים מתכתבת עם המציאות; אם הריבית שלכם גבוהה משמעותית מהריבית במשק אתם מפסידים!

  • שינויים אישיים – שינויים אישיים כמו העלאת שכר משמעותית או לחילופין הגעתו של ילד חדש למשפחה או פיטורין יכולים להשפיע על אפשרויות ההחזר שלכם. במקרה הראשון, כדאי למחזר את המשכנתא ולהגדיל את ההחזר החודשי, וכך לסיים את המשכנתא בזמן קצר יותר; במקרה השני, כדאי לבדוק אם ניתן להוריד את ההחזר החודשי כדי למנוע כניסה למינוסים גדולים.

  • קבלת סכום כסף – אם הגיע לידכם סכום כסף גדול וחד פעמי – ירושה, למשל – המאפשר לכם להחזיר סכום מהותי מהמשכנתא, מיחזור יאפשר לכם לעשות זאת.

    חשוב לדעת שגם אם מתקיים אחד או כמה מהשינויים הנ"ל, לא תמיד כדאי למחזר את המשכנתא – יכול להיות שהרווח מהמחזור יהיה קטן ושעלויות המחזור לא ישתלמו לכם.

    לכן, יש להוציא דו"ח יתרות משכנתא עדכני, שמציין את כל הנתונים החשובים אודות המשכנתא, וכמה עמלה תאלצו לשלם על סילוקה. עם הדו"ח הזה כדאי לפנות ליועץ משכנתאות שיסייע לכם לבדוק את כדאיות המחזור. ניתן לפנות גם לבנק למשכנתאות לקבלת ייעוץ.

    בדומה ללקיחת המשכנתא הראשונית, עליכם לבנות תמהיל משכנתא חדש לחלוטין, המתאים לצרכים הספציפיים שלכם היום. לאחר מכן יש לגשת לבנקים השונים לבקשת הצעת ריבית, ולבדוק אם אכן משתלם למחזר את המשכנתא.

דילוג לתוכן